27 Ocak 2009 Salı

kaatı kursu; ders 1

kaatı kursunun ilk dersini yaptık. her hafta derslerden sonra kısa notlarla ve resimlerle öğrendiklerimi aktarmaya çalışacağım. madem herkesin böyle bir kurs alma imkanı yok, niyetim kaatı konusunda nacizane bir kaynak oluşturmak..

kullandığımız malzemeler; eskiz kağıdı (kırtasiyelerde bulunabiliyor), makas, kalem ve kretuar bıçağı (yine kırtasiyelerde bulunuyor) öncelikle desenimizi eskiz kağıdına kopya ediyoruz. kalın uçlu kalem kullanmak faydamıza olacaktır çünkü karbonunun çıkmasından yararlanacağız.

ilk desen olarak yarısı çizilmiş bir şablon kullandık. eskize çizilen deseni renkli kağıda geçirmek için, eskizin tersinden çizgileri tekrar ediyoruz. böylece desen renkli kağıda geçiyor. kağıdı tam desenin ekseninden ikiye katlıyoruz ve şekli oyuyoruz. geniş yerlerde makas dar kısımlarda bıçak kullanarak şekli tamamen kesiyoruz. kağıdı ikiye açtığımızda bütün bir ağacımız oluyor.elde ettiğimiz şekle 'erkek' deniyor (resimde görünen kısım) kestiklerimizden arta kalan bütün ise 'dişi' olarak adlandırılıyor. (benimki parçalandı:) )

daha sonra bu şekli farklı renkte başka bir kağıda yapıştırıyoruz. yapıştırma işini ise nişastalı suyla hazırlanan yapıştırıcıyla yapıyoruz. (nişasta suyla karıştırılıp pişiriliyor ve yine karıştırılarak soğutuluyor)

ve ilk günün sonucu hazır oluyor (usta işlerinin yanında buna kaatı denmez elbet)

9 yorum:

 1. gayet güzel görünüyor,abcak iki sorum olacak,şekli oyuyoruzdan kasıt,öce dıştan kesip,sonra da iç kısmı oymak mıdır?Birde kaatı için şablon resim için bir kaynak var mıdır? şablonu nasıl oluşturdunuz,laf aramızda hiç resim yeteneğim yok,çizemem ben bunu:S

  rica: gayet güzel anlatmışsınız ama ,lütfen daha detaylı fotoğraflar ve notlar ekleyin lütfen,çok faydalı olur benim gibi meraklısına..

  YanıtlayınSil
 2. öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
  kursta iken yaptıkça fotoğraf çekip ekleyeceğim ama bu hafta makinemi unutmuştum.

  şablon resim için kaynak adres bilmiyorum fakat benim bilgisayarımda epey resim var, onları yükleyebilirim.

  şablonu sıfırdan elde çizmiyoruz(ben de çizemem serbest el:) ) hazır olan desenin üzerine eskiz kağıdı koyup kopya ediyoruz.
  şekli oyarken de dediğim gibi önce makasla, geniş olan dış hatları, daha sonra bıçakla ince olan iç hatları oyabiliriz nasıl kolayınıza gelirse.. tamamını makasla oymak da mümkün ama benim elim maket bıçağına alışık olduğu için o daha kolay geldi.

  esas olan nokta hem çizdiğimiz şekli hem de oyup çıkardığımız kısmı bir bütün halinde oyabilmek (erkek-dişi tanımlaması)yani hayal ederseniz, yeşil kağıdın bura görünenden geri kalan kısmı da bütün bir parça olarak çıkmalı.

  daha detaylı fotoğraflar ekleyeceğim..

  YanıtlayınSil
 3. çıktı alabileceğimiz haliyle, her ders notunun sonuna bir iki de şablon eklerseniz çok iyi olur,detaylı yorum için tekrar çok teşekkürler..ilk şablon elime geçer geçmez deneyeceğim,zira hastsıyım kağıtla yapılan her işin...

  YanıtlayınSil
 4. eklerim tabiki, desenleri şöyle bir kurcalayayım denemeniz için bir iki tane bulurum bu akşam.
  yaptıklarınızı görmek isterim ben de..

  YanıtlayınSil
 5. çook teşekkürler gelip gidip bakıyordum,eklemisiniz,yapınca göndericem mutlaka:)

  YanıtlayınSil
 6. rica ederim, bekliyorum :)

  YanıtlayınSil
 7. Bu sanat ilgimi çekti,çok hoş şeyler yapılabilir.Paylaşımcılığınız için çok teşekkürler..

  YanıtlayınSil
 8. Kursunuz hala devam ediyormu acaba? Kaatı sanatıyla ilgileniyorum.. ve öğrenmek çok istiyorum.. Ankara'da ikamet ediyorum..

  YanıtlayınSil
 9. hayır malesef, gittiğimiz kurs bir derneğin açtığı kısa süreli bir kurstu. belki belediyelerin açtığı kurslar arasında bulunabilir. onun dışında fikrim yok ne yazıkki

  YanıtlayınSil