8 Eylül 2009 Salı

ahşap boncuklardan saat yapımı

Esasen tasarımcı George Neolson‘ın ürünü olan bu saatin yapımı yabancı kaynaklarda da yayınlanmıştı. zira kolay bir mantığı var ve kocaman çaplı bu saat, minimal görüntüsüyle duvarda şık duracaktır.. diye düşünüp ben de kalkıştım bu işe:)

evde tavuk şiş denemesi yapmak amacıyla çöp şişlerim vardı (tavuk şişi tost makinesinde denedim, çok güzel pişti:) ) 12 adet de büyük ahşap boncuk aldım, saat mekanizmasını kapatmak ve çöp şişleri yapıştıracağım bir zemin oluşturmak için 2 tane dairesel mukavva kestim..

çöp şişleri istediğim boyuta göre ayarladım, sonra da uçlarına bol bol silikon sürerek boncuğa geçirdim. daha sonra maket bıçağı ile fazlalıkları kazıdım ama sağlam yapıştılar.
hepsini birarada tutunca gözüme hoş geldiler aslında. şöyle minik cam bir vazonun içine yerleştirilip, renk renk boyanırsa güzel birdekor olabilir..
dairesel kestiğim mukavvanın üzerine işaretlemiştim çubukların yapışması gereken yerleri, yine silikon tabancası kullanarak çubukları mukavvaya yapıştırdım. ikinci mukavvayı da onların üzerine.. hem çubukların yapışma yerini gizlemiş oldum hem de saat mekanizmasını.
en sona da boyaması kaldı. salonumuzun renkleri arasında kahve ve yeşil var, duvarlar da açık renk olunca şişleri ve ortadaki mukavvayı kahverengi akrilik boya ile boyadım. boncuklar ham hali ile duruyor henüz, yeşile boyayıp boyamama konusunda kararsızım.. fotoğraflarda da renkler pek belli değil ama:) siyah gibi görünüyor:)
bir diğer kararsız kaldığım nokta da akrep ve yelkovan.. sanki kocaman saat içinde minicik kaldılar.. rengi konusunda sıkıntım yok, kahve üzerinde beyaz iyi duruyor (onları da beyaz akrilik ile boyamıştım) ama boyutlar sıkıntılı. sanırım başka bir malzeme kullanarak kendim yapacağım akrep, yelkovanı..

velhasıl sonuçta salonumuza bir saat kazandırmış olduk, saatimiz yoktu henüz, nasıl birşey yapsam diye düşünüp duruyordum, oldu bitti:)

2 yorum:

  1. O kadar saat yaptın, salonunuzda yok muydu hala cık cık cık.
    Çok güzel olmuş. Her top ayrı renge de boyanabilir. Her topun olması gereken yere minik keçe figürler de yapılabilir. Ben olayı keçeye getirdim yine :))

    YanıtlayınSil
  2. harika olmuş..bende ne zamandır saat olmayan salonuma bir saat düşünüyordum...harika olmuş...ellerine sasğlık canım...

    YanıtlayınSil