18 Eylül 2009 Cuma

bebek bakıcılığı üzerine..

çalışan hanımların bebekleri için kurtarıcı niteliğinde olabiliyor bakıcılar, başka da ilgilenecek kimse yoksa bi yerde mecbur kalınıyor..

bu işi yapanlar vardır aramızda, hem de hakkıyla çok da güzel yapanlar vardır muhakkak. fakat ben bir iki gün evvel öyle şeyler duydum ki ağzım açık kaldı. duyduylarımı paylaşmak istedim sadece, bu konuda dikkatli olmak adına..

biri bir arkadaşımla ilgili ki, o küçükken kardeşi ve ona bakan bakıcıları gündüz anneleri işe gidince, çocuklar çok huysuzluk etmesin, uslu uslu dursunlar diye afyon içirirmiş. tabi çocuk sonra kafayı bulup sesi soluğu çıkmaz olurmuş:) şaka bi yana ama ne kadar feci.. sen emanet et, bırak git, o da afyon içirsin..

diğerini de başka bir tanıdıktan duydum, kimi bakıcı da ocağı açıp biraz doğalgaz koklatırmış bebeğe. tabi yine uyuşan, sesi soluğu çıkmayan, usludan da uslu bir bebek. böylece bakıcımız da rahat, bebek de uykulu, ooh..

ne diyeyim bilmiyorum ama çoook çok ince eleyip sık dokumak gereken bir konu.
tasarım, elişi, yaratıcı fikir değil ama yazmadan da edemedim:)
(bebek bakıcılığı üzerine bir sürü oyun varmış, resim de onlardan birine ait)

1 yorum:

  1. Çok haklısınız.Bende kreşlerde alıştım.Pek çok çalışan arkadaşımın çocuğunada oğluma arkadaş olsunlar diye çooook baktım.Karşılığında hiçbir ücret almadım.Buna rağmen kendi çocuğumdan daha fazla ilgi gösterdim.Emanet demek Allah karşı yükümlülük demek.Ne yazık ki günümüzde çoğu insan evine misafirin çocuğunu bile istemiyor.Çay günlerinde altın günlerinde çocuk getirmeyin deniyor.Bence çocuklarınızı hiçbirşeye değişmeyin derim.Bakıcılara ev işlerini yüklemeyin.Parasını zamanında ödeyin.Bu iş eğitim değil insanlık ister.Çevrenizi iyi araştırıp vicdalı sağduyulu orta yaşı geçmiş insanlara güvenin derim.

    YanıtlayınSil