3 Aralık 2009 Perşembe

matruşka broşlar ve etsy

matruşkaları minik minik kesip broş yaptım, aslında kolye, yüzük vs. gibi de değerlendirilebilir, oldukça küçük oldu boyutları.

geçen haftalarda da yapmıştım bunlardan ama hepsi hediye olarak gitti. sonunda yenilerini tamamlayıp ekleyebildim.
bu arada etsy'ye de üye olup ürün listelemeye başladım. başlangıçta epey gözüm korkmuştu ama becerebildim sanırım. üye olup olmamak konusunda kararsızlar için şöyle bi kabaca sıralayayım işlemleri;

-önce paypal'a üye oldum, ödemeleri buraya alıcam. bu aşamada pek birşey yok. kredi kartı yada sanal kart bilgileriyle üyelik tamamlanıyor.
-sonra etsy de sayfa açıyoruz. karşılama yazısı, kişisel bilgiler, ödeme ve gönderim bilgileri gibi yerleri dolduruyoruz.
-gönderim için ptt'yi tercih edicem ben de (tabi satış olursa:) ) çünkü, özel kargo şirketlerine sordum, yurtdışı gönderimleri çok pahalı. 30-40 euro'lardan bahsediyorlar ve tabiki büyüklüğe ve ağırlığa göre değişiyor. ptt'ye ben sormadım ama sevgili Neduk'tan aldığım bilgilere göre 7.5-8 lira gibi bi ücrete gönderim yapılıyormuş..
-her listelenen üründen etsy 20 cent alıyor, bu ücret 4 aylık. bir de eğer aynı üründen elimde 2 tane var derseniz her biri için 20'şer cent ücret alınıyor. satış sonrası da %3.5 alıyor.
tüm bunları hesaplayıp ürün fiyatlarını öyle belirlemek gerekiyor.
sonrasını ben de bilmiyorum, bekliyoruz:)))

4 yorum:

 1. ağzımın suları aka aka bakıyorum şu minicik şeylere.bayılıyorum hepsine. canıım benim ellerine sağlık bu arada etsy üyeliğinde hayırlı uğurlu olsun.gani gani satışlar diliyoruuum :)

  YanıtlayınSil
 2. Hello dear.
  Lovely pieces! I love these dolls!
  Have a nice weekend!
  Hugs,
  Maria

  YanıtlayınSil
 3. Haydi hayırlısı.Ben kayboldum Etsy'de.Doğru dürüst bakan bile yok.Senin şansın bu güzel şeylerle iyi olur umarım.Sevgiler.

  YanıtlayınSil
 4. etsy bi derya kesinlikle. kaybolmamak mümkün değil ki..

  YanıtlayınSil