13 Ocak 2010 Çarşamba

közmatikte kestane ve çakma leblebi:)


közmatiği bilirsiniz, pek meşhurdu bi aralar, heryerde vardı.
yazın patlıcan domates filan közleyerek kullanmıştım da bir de kestane denedim, öneririm:) fırında kestaneleri karıştırmak kolay olmuyor, ocakta da tava heba etmeye gerek yok.. bu işe yarıyor, 15-20 dakikada kestaneler hazır..

bir de biz çocukken komşumuz haşlanmış nohutu kavurup leblebi yapardı bize. benim de sıcak sıcak çok hoşuma giderdi. geçenlerde yemek yapmak için nohut haşlayınca o geldi aklıma. merak ettim nasıl olacak diye, fotoğraflamayı unutmuşum ama aynı o teyzeninki gibi kavurabildim, 2 kaselik güzel bi atıştırmalık oldu:))

7 yorum:

 1. afiyet olsun. biz de bugün sobada yaptık kestane. kışın keyifli bir atıştırmalığı

  YanıtlayınSil
 2. ketaneri bıçkla çizdikten sonra 15 dakika suda bekleti sonra közlersen iç kabukları çok kolay çıkıyor ben yeni öğrendim de afiyetler olsun.

  YanıtlayınSil
 3. Ay benim de var közmatiğim bende deneyeyim hemen.İyi fikir valla.
  Bir de o nohut kavurmayı anneannem çok yapardı benim küçüklüğüm de bende şimdi evde yapıyorum afiyetle yiyoruz pek güzel oluyor valla.:)

  YanıtlayınSil
 4. Size afiyet olsun. ben tavada yaptım, bi arkadaşım biraz su katıp haşala süper oluyo demişti, yaptım, ÇOK KÖTÜ OLDU. Kaldıysa sizinkinden biraz gönderir misiniz :(((( Sevgiler

  YanıtlayınSil
 5. oh afiyet şeker olsun:) bu arada bişey söyleyeyim de gül biraz..çocukken leblebiyi nohuta benzetirdim ama onun nohuttan yapıldığını bilmez akıl edip sormazdım da...leblebinin nohuttan yapıldığını öğreneli 10 sene oldu olmadı...rezillik yaa insan hiç mi merak edip sormaz:)))) neyse ki 30 yaşımdan önce öğrendim öyle teselli ediyorum kendimi...

  YanıtlayınSil
 6. ada ve deniz sizlere de afiyet olsun.

  sibel öneri için teşekkürler deneyeceğim mutlaka..

  venüs, dene valla üstündeki etikette de yazmışlar kestane yapılır diye, eski yazıya gidince gördüm:))

  çalışkan arı, üzüldüm, boşa gitmiş emeğiniz.

  eylülbahçesi:)) olsun ama geç olsun güç olmasın derler ya. öğrenmişsin sonuçta:))

  herkese sevgiler:)

  YanıtlayınSil
 7. bu arada, sesiber'de okumuştum kestanenin maket bıçağı ile daha kolay çizildiğini. ben de artık öyle yapıyorum sahiden çok kolay oluyor, ucunu küçücük açınca..

  YanıtlayınSil