2 Temmuz 2010 Cuma

peki şöyle bişey yapsak??

şimdi benim kafam karıştı bu internet üzerinden satış yapmak ve vergi ile ilgili..
eda ve sesiber bloglarında bahsettiler..


ben daha evvel bu konuyu araştırmıştım, şimdi de yeniden gündeme gelince baktım da şöyle durumlar var: (forumlarda okuduğum bilgiler, doğruluğu tartışılabilir)

**kitap, cd, kıyafet vs. gibi ikinci el ürünlerin; gittigidiyor ve benzeri siteler yada bloglar üzerinden satılması ticaret olarak değerlendiriliyor. dolayısıyla vergilendirilmesi gerekiyor. burada tartışılmış konu.

**dışardan işçi almamak koşuluyla evde el yapımı ürünler yapanlar vergiden muaf oluyor. "esnaf muaflığı" olarak geçiyor kayıtlarda. bu başlık bizim durumumuzu kapsıyor.
hatta örneğin evde el işi bişeyler yapıp bi dükkana sattık diyelim. biz yine vergiye tabi olmuyoruz, sattığımız dükkan ürün bedeli üzerinden vergi ödüyor. ancak burda da dikkat edilmesi gereken bu durumun bağlılık ve süreklilik göstermemesi. şu ve şu kaynaklardan anladığım budur.

**aynı biçimde süreklilik göstermeyecek şekilde el yapımı ürünlerimizi kermeslerde vs. satabiliyoruz..

**fakat işin karıştığı nokta şu ki, evde üretilen el yapımı ürünler bağlılık göstermeyecek durumda, yalnızca elden satıldığında mı vergiden muaf oluyor? internetten satılan az miktarda ürün vergiye tabi oluyor mu?
yada mail yoluyla haberleştik diyelim müşteriyle, yaptığımız kolyeyi satacağız, bunun evimize gelen kişiye satmaktan farkı nedir? bu kısmı anlayamadım.

**işin en emin yanı sanıyorum, el yapımı ürünler yapıp satmakla ilgili "şahıs firması" kurmak. bu çok da zor bi durum değil. dükkan açmadan yine evden yürütülebiliyor sanırım. ama tabi işlemler için fatura kesmek gerekiyor. ama düşünüyorum da tek başına bu işi yapmak 'attığı taş ürküttüğü kurbağaya değmeyecek' gibi..

ama el yapımı ürünler yapan 3-5 arkadaş biraraya gelip ortak bişeyler yapsak iyi yerlere gitmez mi o firma acaba? benimle aynı fikirde olanlar var mıdır?

25 yorum:

 1. serguncum, valla benim de aklım çok karıştı. Yazdıklarında haklısın, hele ortak bir şeyler yapma kısmına varım diyorum. Napılır, nasıl olur bilmiyorum ama:))

  YanıtlayınSil
 2. kafam karıştı benimde.ne yapmalıyızz?bende bilemedim.işimiz iş:)bu arada yarışma başlattım canım haberin olsun.

  YanıtlayınSil
 3. Hepimizin kafası karıştı sanırım..Geçen senelede Manavgat belediyesi ev hanımlarının el emeği ürünlerini satabilmeleri için haftanın belli günleri tezgah açmalarına izin veriyordu..el yapımı olması şarttı.Araştıralım bakalım arkadaşlar.

  YanıtlayınSil
 4. toplanıp şahıs şirketi kurulamaz maalesef..tek şahıs adına şirket açıp diğerleri de ordan satış yapsa karşılıklı güvenin çok üst seviyede olması lazım..çünkü fatura şahısın üzerinden kesilecek ve vergiyi kdvyi artı muhasarı şahıs ödeyecek..
  basit usül bile olsa mali müşavire yine belli bir para ödenecek..
  bunların hepsini düşündüğümüzde maalesef söylediğiniz gibi astarı yüzünden pahalıya geliyor maalesef..

  YanıtlayınSil
 5. Hazır mal alıp satmadıkça korkacak birşey olduğunu sanmıyorum. Ben zaten tatil moduna almıştım. Kapattım gitti. Üyelikten çıkmadım ama.

  YanıtlayınSil
 6. bir süredir bu konuyu takip ediyorum, evinde bu tür ürün üretenler bildiğim kadarı ile vergiden muaftı yazılardan da bunu doğrulamış oldum, sorun aracı firmalarda aracı firmalar ufakta olsa kazanç ediniyorsa vergi ödemek zorunda doğrusu da budur hani kızılıyor falan ama burada birlik olmak çok önemli, fakat maliyenin anlamadığı şeyler de var. Prosedür farklı işliyor banka hesaplarında devamlı hareketlilik ve "yasal olmayan yönden " satış sözkonusu ise müdahele eder işte burada ben ev hanımıyım ek gelir için bu işi yapıyorum demek deveye hendek atlatmaktan daha zor. Bunun için vergiden muafiyet belgesi gerekli, Zaten internet memlekette sorunlu bir de üstünü üstlük satılı hareketi çok olanların durumunu anlatması dehşet zor. Mesela ülkemizde bahçe satışı yasal değil, yani kullanmadığınız temiz eşyaları çıkarıp bahçede garage sale şeklinde satamıyorsunuz. Karışık bir durum. Ben satış yapanların dernekleşmesi taraftarıyım. Şirket kurmak yerine dernek daha iyi bir fikir, ücretsiz kurulur ve yeterli sayıda üyesi olursa maliyeden bu konuyla ilgili görüşme talep edilebilir.Hukuki prosüdürleri vardır fakat satış ile ilgili soru işretleri devam eder. eğer bireysel olarak şirket kurulursa vergisi daha ağırdır burada en iyisi küçük esnaf belgesi almak gibi görünüyor.bu belgelerin nasıl alınacağı ile ilgili bilgiler en yakın vergi dairesinden elde edilebilir anladığım kadarıyla senelik 50 tl karşılığında vergiden muaftır belgesi alınabiliyor.

  YanıtlayınSil
 7. lolipu, ortak bişeyler yapma anlamında aklıma gelen isimlerden biriydin, sevindim yazına:)

  atelier-mia, bakıyorum hemen:)

  lila, kermesler veya bu tür satış standlarında satış yasal diyor link verdiğim sayfalarda.

  zoitsa, bilgilendirme için teşekkürler.

  Nedret Abla, sanırım ben de kapatıcam, pasaj sorumluluk kabul etmiyor vergi anlamında

  anne kaz, haklısın karışık bi durum. bu işin tek başına bana gelir getireceğini bilsem seve seve şirket açar, seve seve işlerimi yaparım ama tek başına zor..

  YanıtlayınSil
 8. Valla arkadaşlar ben avukatımla da görüştüm GG'un oratağı da arkadaşımız yasak deniyor ben STİL PAZARI'nı kapadım pasajı ggyi sildim evde ürettiklerimi bile satmıyorum artık başımı yakamam, hatta dün maliyeyi aradık avukatımla ne olursa olsun hiç bir açık kapımız yok, evde üret üretme yasak diyorlar, hatta komik olan yanı örgü atkı ördün diyelim yünü sen evde mi yaptın hayır diyorlar ee alınca yünü vergi verdik diyorum olmaz yasak aç şahıs şirketi sat diyorlar Sergun'cum ne bileyim iş karışık ya, ürün bazında 169 TL cezası varmış hatta geçen ay bir mail geldi size de gelmiştir belki ben yandım siz yanmayın arabamı sattım kredi çektim falan yazmıştı maili atan kişi ben başımı yakamam kapadım içim rahat açarsam şahıs şirketi yadai adi ortalık falan o zaman satarım. Yarın uçuyorum konu hakkında gelişme olursa bana da bildir Sergun emi canım

  YanıtlayınSil
 9. Ben bir şirket ortağı olarak sizi şu şekilde yönlendirebilirim. Çok ortaklı bir firma kurulduğunda bu ortakların tamamının SGK'ya bağlanması gerekiyor. Bu da her ay kişi başına ödenecek 260 küsür lira demek. Eğer ödenmezse şahane faizlerle vergi borcu kapsamına giriyor. Bunun yanında bir mali mişavirle anlaşılmalı çünkü şirket evraklarının tutulması, defterlerin işletilmesi ve vergilerin ödenmesi için mali müşavir zorunlu bir öğe şirketler için. Bu minicik bir şirket dahi olsa. Bunun yanında geçici vergi,ticaret sicil ödentisi,meslek odası ödentisi ve eğer kazancınız varsa gelir vergisi ödentisi de cabası. Ha kazancınız yoksa da devlet diğer kalemlerin hepsini sizden talep ediyor. Eğer şirketi kapatmak istiyorsanız yine en az 2 sene olmak kaydıyla kapanma öncesi bir bekleme süreci oluyor ki bu dönemde de vergilerin tamamını ödemek zorundasınız. Eğer bir dükkan kiralayacaksanız kira bedelinin %15'i kadar da stopaj bedeli ödüyorsunuz her ay. Kısacası el emeği yaptığınız ürünlerden kazandığınız 3 kuruşu da bu masraflara yatırmak istemiyorsanız şirket kurmayın derim.

  YanıtlayınSil
 10. pelin, bilgilendirme için teşekkürler. sahiden bu durumda astarı yüzünden pahalıya geliyor..

  eda, o mail bana da gelmişti ama o kişinin durumu farklı ikinci el eşya satıyordu (kıyafet filan) el yapımı ürünler aynı kapsama giriyor mu bilemedim.. haberleşiriz yine..

  YanıtlayınSil
 11. Nesly Accessories2 Temmuz 2010 14:32

  Sergun merhaba,

  Birlikten güç doğar :) ..ben de varım arkadaşım böyle bir proje olursa beni de dahil et lütfen..
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
 12. Bir taraftan kadın girişimcileri destekleme dernekleri açılıyor.Bir taraftan kadınlara engel olunuyor.Acaba o dernekler sadece bankadan kredi çekme konusundamı yardımcı oluyor bilemiyorum.Ben sizlerden ilham alarak pasajda dükkan açmıştım ama birşey ekleme fırsatım olmamıştı.Kadınların ekonomiye katkısı sağlansın diye Avrupa birliği projeleri düzenleniyor.Bir dolu para harcanıyor,diğer taraftan kadınların kendi emekleriyle oluşturdukları ürünlerden vergi kesiliyor.Anlamak güç gerçekten

  YanıtlayınSil
 13. pasaj açılmıyor şu anda, acaba düzenleme mi yapıyorlar?

  YanıtlayınSil
 14. ben de 1-2 denedim açılmıyor???

  YanıtlayınSil
 15. vergi hukukunda benim bildigim zanaatkarlari,pazarcıları, evden fason el isi yapan ve elden satanlarin vergi ve fatura kesmeden muaf tutan bir kanun var.
  üretimi yapmakta oldugunuz el isi (handmade) olarak tanimlanan ürünlerin satisinda, seri üretim kapsamina girmeyen bir sayida olmasi sartiyla, atolye vb. benzeri calistirilan iscisi olmadigi ve satisi icin dukkan, mağaza gibi bir yer kiralayip, isletmediginiz durumlarda zanaat olarak degerlendirildiginde vergi muafiyeti var diye biliyorum.

  AB kadın girişimci fonlarıyla evden is yapanlar icin de ucretsiz hukuk danismanligi veren kurumlar da ulkemizde mevcut. bence bu tarz bir danisman kurumla baglantiya gecilerek, satış ve vergilendirme konusunda bilgi alınabilir. konuyla ilgili biraz arastirma yapmakta fayda var diye dusunuyorum.

  ortak bir dernek, birlik kurma konusunda ise olumlu dusunuyorum. ama onun da hukuksal süreclerini ve sorumluluklarini iyice arastirmak gerekli. Bursa Go Oyuncuları derneğini kurmak icin on hazirliklarimiz var. isterseniz, dernekler kanunu ile edindigimiz bilgileri sizlerle de paylasabilirim.

  YanıtlayınSil
 16. pasaj açılıyor fakat üyeliği komple silmek gibi bi seçenek göremiyorum, ilginç..

  frambuazlı ruh pastası, kesinlikle çok iyi olur böyle bir bilgi paylaşımı. (bu arada alakasız olacak ama bursa go turnuvasına katılan bi arkadaşım sayesinde fotoğraflarını görmüştüm, çok keyifli geçmiş:)siz de orda mıydınız? )

  YanıtlayınSil
 17. bundan 10-12 sene önce internet kafelerin, hakkında kanun ve yönetmelik bulunmamasından kaynaklı olarak, işletme bazında pavyonlarla eş değerde görüldüğünü düşünürsek; ülkemiz e-hukuk oluşumu, oldukça zor ve sıkıntılı bir süreç yaşıyor. e-zanaatkar diyebilecegimiz bloggerlarin vergiden muafiyetinin de mesrulasmasi epey zaman alacak gibi gorunuyor.
  yine de bir sekilde acik bir kapı, pencere hatta baca bulabilecegimize inaniyorum. arastirmalarim devam edecek.:)

  ( bu arada turnuvada; evet oradaydim, savasci ruh odulu timsahimizi takdim eden kivircik benim. gercekten cok keyifli bir turnuvaydı. )

  YanıtlayınSil
 18. haklısın, henüz oturmamış bir sürü başlık var. şu aşamada internet sanal dükkan gibi görünüyor ve dükkansa eğer vergilendirilmeli deniyor. bakalım, nereye gidecek... :)

  fotoğraflara baktım tekrar, gördüm bir timsah ve kıvırcık:)) süpersiniz gerçekten, bayılıyorum böyle organizasyonlara..

  YanıtlayınSil
 19. ama anladığım kadarıyla yanlış hatırlamıyorsam star gazetesindeydi aylık 65lik ciroyu geçmiyorsa vergiye tabi tutulmuyor yazıyordu tekrar aradım o yazıyı ama bulamadım

  YanıtlayınSil
 20. acaba o konu internetten satışı da kapsıyor mu?

  YanıtlayınSil
 21. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 22. selamlar...benimde kafam karıştı..şimdi ben evde(tek başıma az miktarda işçi kullanmadan) el işi yapsam nikah şekeri yapsam ne bileyim atkı yapsam com da yada blog da satabiliyormuyum...??çok merak ettim kızlar...şirket kurmak masaraflı..blog ta yada comda satış yapılıosa bakarsın aa satışım ii dersin açasın şirketini...ne diosunuz şimdi yasakmı evde yapılanların satışı?çok teşekkürler

  YanıtlayınSil
 23. arkadaşlar bu konuyu hala araştıran yokmu? ben bi malimüşavirle görüştüm o sat kendi evde işçialmadığın ürün bunlar bişey olmaz olursa ben yardımcı olurum diyor ama nerden bilebilirim bişey olursa satış başı 170 TL ceza. hadi basit vergi mükellefi olayım dedim 225 TL bağkur benim zaten aylık en fazla kazancım 50-100 ben nasıl ödeyeyim bağkuru?
  bazı yerlerde yazıyo ev kadınları evde ürettikleri ürün satışında vergiden muaftır diye ama neyapıcaz?
  off çok karışık araştıran varsa cvp lütfen??

  YanıtlayınSil
 24. AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, kadınların el emekleri ile ürettikleri ürünleri vergi muafiyeti kapsamına alan tasarının yasallaştığını belirterek, bu yasanın, ev hanımlarını meslek sahibi yaparak belli bir gelire kavuşturacağını ve kadın istihdamına olumlu katkı sağlayacağını bildirdi. Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, el emeği ile üreten, göz nuru döken kadınlara müjde verdi.

  Fatma Şahin, açıklamasında şunlara yer verdi:

  ''Gelir Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile tarafımdan verilen Gelir Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi birleştirilerek görüşüldü ve yasalaştı. Buna göre, kadınların evlerde ve kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılmak üzere ürettikleri ürünler gelir vergisinden muaf tutuluyor.''

  Ev hanımlarını, ev işlerini aksatmaksızın üretime katmayı ve belli bir gelire kavuşturmayı amaçlayan yasa teklifinin; tekstil ve konfeksiyon sektörü başta olmak üzere meslek kuruluşlarının talebi doğrultusunda verildiğini anlatan Şahin, kadınların hem ev işlerini yapabileceğini, çocukları ile ilgileneceğini hem de günün belli saatlerinde ya evlerinde ya da kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde üretim yapabileceklerini belirtti.

  Dünya Kadınlar Günü Armağanı

  Şahin, bunun için 31 Aralık 1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 9. maddesinin şu şekilde değiştirildiğini açıkladı:

  ''Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri iş yeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin pazar takibi suretiyle satılması ile ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.''

  Fatma Şahin, yasanın, ev hanımlarını meslek sahibi yapıp belli bir gelire kavuşturacağı gibi tekstil ve konfeksiyon sektörünün el işi siparişlerini daha rahatlıkla karşılayabilmesine de imkan tanımış olacağını vurguladı.

  Milletvekili Şahin, ''Ayrıca bu yasa, AB ülkelerinde yaygın olarak uygulanmakta olan esnek istihdam modelini de önünü açacak. Bu yasanın, ülkemizde giderek düşmekte olan kadın istihdamına da olumlu katkı sağlaması bekleniyor'' dedi.

  Şahin, yasanın, başta ev kadınları olmak üzere tüm kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü armağanı olmasını diledi.

  YanıtlayınSil
 25. Merhaba, sanırım bu konuda yeni gelişmeler olmuş.En son olarak şu metni buldum.Biraz olsun içinizi rahatlatır diye umuyorum.

  Vergiden Muaf olma durumu
  Evde yapılan işlerde söz konusudur. Gelir Vergisi Kanunu 9. madde 6. Bendinde şöyle ifade edilmiştir:
  • Evlerde kullanılan küçük makine ve aletler haricinde makine kullanmadan ve işçi çalıştırmadan; evde üretilen ürünleri, işyeri açmadan evden eve veya pazar, kermes v.b. geçici yerlerde satanlar Gelir Vergisi‘nden muaftır.

  Bunun uygulamasını Vergi daireleri üstlenmiştir. Herhangi bir vergi denetçisi ile karşılaşma durumunda bu maddeyi söylemeniz önemlidir. En iyisi, işyerinizin bulunduğu bölgeye bakan vergi dairesine giderek ilk ağızdan bilgi alıp, ona göre davranmaktır.

  YanıtlayınSil