5 Ekim 2010 Salı

bizim oyuncaklar

bakın neler buldummmm:)) hangilerini hatırlıyorsunuz bakalım..
üstteki solo-test'in değerlendirme tablosu, hani piyonları birbiri üzerinden atlatarak oynuyorduk. benimki hala duruyor evde:)
 bu da fırıldak, çubuğun ucundaki pembe parçayı ileri geri itip çembere hız kazandırınca piiuuvvvvv uçar giderdi çember..
 bunlar da şaka yüzüğü, bakkallarda satılırdı hani, hazneye su doldurulup avuca saklanır, sonra da arkadaş ıslatılırdı. pek çok satılırdı böyle uyduruk oyuncaklar bakkallarda..
 topaç klasiktir. bu da duruyor hala bende.. bir de başka bir fırıldak daha vardı plastikten. üzerinde yazılar olurdu "hepsini al" "yere 2 koy" filan gibi..
 camlarında insan resimleri olan teneke otobüsler:)
 renkli stres yayı..
çivi gibi çıkıntıları olan legolar..

sonracığıma, fotoğraflarını bulamadım ama plastik bir çubuk ucunda basket potası gibi bişey içinde de minik bir top vardı. çubuğun ucundan üfleyerek topu havalandırıp tekrar potaya düşürmeye çalışırdık..

bir de içine su doldurup üfleyince kuş gibi öten plastik bir çeşit düdük vardı, kuş biçimli miydi hatta..

sonra, yine bir plastik çubuk, ona bağlı iki top. iki eli birbirine sürterek çubuğu çevirince toplar  birbirine çarpıp tık tık ses çıkarırdı..

oyuncaklarım çok kıymetliydi benim, kırıp dökmezdim. hala da saklarım elimdekileri, bi gün fotoğraflayayım anı tazelemiş oluruz:))

edit:) sevgili  nymphedora'nın hatırlatmasıyla balıklı ve penguenli oyuncaklar..

 bu mıknatıslı balık tutma oyuncağını Kızılay metro çarşısındaki oyuncakçılarda görmüştüm.
merdiven çıkan penguenler ise, yine Kızılay'da Sakarya metro çıkışında bi amca satıyor..

20 yorum:

 1. ay eveeet hepsini hatırlıyorum :)
  solo testin zaten hastasıydım.
  o çıkıntılı legoları da görünce çok şaşırdım.
  hey gidi :D

  YanıtlayınSil
 2. o çivili logoları görünce kreş günlerime gittim. ben onu bebeklere tarak yapardım :)

  o kuşlu sulu düdüklerden geçen gün Düden Şelale'sinde satıyorlardı. hem kuş şeklinde, hem testi şeklindeydi. ben önce kuş zannettim bir baktım o düdüklerden :)

  YanıtlayınSil
 3. süper hepsi
  amaaaaa
  en önemlilerinden iki tanesi unutulmuş;)

  1- havuz gibi bişey vardı içinde balık koycak yerler.. balıkları oraya yerleştirince ve kurunca ağızları açılıp kapanıyodu. Balıkların ağzının içinde mıknatıslar vardı ve mıknatıslı oltalarla balıklar ağızlarını açınca yakalanıyordu.

  2- Penguenler. Merdiven çıkıp kayan penguenler. keşke resmini ekleyebilseydim.

  Bi de küçük bi tespit o solo testin muhakkak ki piyonları kaybolurdu :)

  sevgiler..

  YanıtlayınSil
 4. :)) ikisini de hatırlıyorum
  merdiven çıkan penguenler Ankara- Kızılay- Sakarya metro çıkışında satılıyor hala :)

  YanıtlayınSil
 5. topaç,fırıldak ve şaka yüzüğü hala bizim burdaki bakkalda var:)
  biz bir de küçükken,kare bir kağıda erkek isimleri yazıp onu parmkalar geçecek bir şekilde katlıyorduk ama nasıl??her iki elinde baş ve işaret parmaklarına geçirip sayı söyle derdik açıp kapayarak aaaa bilmemkim seni seviyooo:))

  YanıtlayınSil
 6. Yaşlandık demek. Ben de hatırlıyorum hepsini. Hatta solo test, çivili legolar topaç ve mıknatıslı balık tutma oyuncağından var benim çocuklarda da. Bizim zamanımızda bunlarla oynardık diye almıştım.

  YanıtlayınSil
 7. waterlily bildimm:) yumurtalık mı tuzluk mu neydi adı, yaparım arada öylesine:)

  YanıtlayınSil
 8. Hah işte, al benim oğlanı vur sana. Hepsi duruyor, hepsi. Kinderlerden çıkanlar ve oyuncak ambalajları bile. Milliyet'in verdiği karton binalar, gazete çift çift alınarak yapıldı. Biri yapıldı oynandı, yedekleri duruyor.Ah ah ben dedim sana ama dinletemedim ki:)))

  YanıtlayınSil
 9. Ay ne güzel bir post olmuş bu böyle.Bendede son resim hariç hepsi vardı.Zaman ne çabuk geçiyor...

  YanıtlayınSil
 10. o penguenli oyuncağa bayılırdım ben en çok. bi de lahana bebekler vardı. saçları kokardı gerçi ben pek oynamadım onlarla. bi de o düdüklü dulu şeyi hatırlıyorum pazarlarda falan satılırdı. Baloncularda satılan küçük bi sopanın üstünde davul gibi bişi olurdu sapını çevirince ona bağlı olan ipin ucundaki şeyler birbirine çarparak gereksiz bi gürültü çıkarırdı :) ama çok favoriydi o zaman

  YanıtlayınSil
 11. :)) Milliyetin verdiği karton maketlerin hemen hepsi vardı bizde de. saatlerce uğraşır yapardık. yine verse ya gazeteler el becerilerini müthiş geliştiren şeylerdi bence

  YanıtlayınSil
 12. ay bende hepsini hatırlıyorum en çok da zeka oyununu :)

  YanıtlayınSil
 13. ayyyy çocukluğuma döndüm bennnn..oyuncaklar bi yana küçük külahlarda satılan leblebi tozu geldi aklıma.bi kaşıp alıp yusuf derdik biz her yer toz olurdu.allaaımm ne salaklıkkk:)))))))

  YanıtlayınSil
 14. birşey sormak istiyorum.bu pasajda satış olayları vergi olayları ne oldu bi fikrin varmı.seni gördüm pasajda satışın var ama ben bu ara pek giremedim nete ve yeni gelişmelerden haberim yok.bloğuma bu konuyla ilgili yorum bırakırsan sevinirim.bende oradan okurum:)))

  YanıtlayınSil
 15. inanamıyorum en sevdiğim oyuncaklarım solo test oynamalara doyamazdım bide şu penguenler cik cik ses çıkarırdı merdivenleri çıkarken benim tepsi gibi bi oyuncağım vardı üzerine iğne gibi aparatlarını batırarak tabloya benzer şeyler yapardık çok özledim eskiyi ya...ayrıca oğlumada şu iğneli legodan aldım ama ne alaka iki günde kırıldı biz bütün çocukluğumuzu onunla geçirmiştikte birşey olmamıştı..çok özledim ben çocukluğumu yaa..

  YanıtlayınSil
 16. ahhh ahhh şu balıklar beni benden aldı offf annemden o kadar çok istemiştim ki ama hiç bir zaman almadı zaten öyle herşeyleri alacak kadarda çok paramız olmadı ama hep tanıdıkalrımızın çocukları sayesinde oynamıştım off içm bir kötü oldu gözlerim doldu şuan sevgilerle :D

  YanıtlayınSil
 17. Kurmalı balık tutma oyuncağını amma oynardım ya. Bir oyuncak daha vardı. İçi su dolu bir kumanda gibi aletin iki tane sağ ve solunda tuşu vardı. Bastıkça içindeki halkalar yükselirdi. Bizde halkaları çubuklara geçirmeye çalışırdık. Neydi adı hatırlayan var mı?

  YanıtlayınSil
 18. adını hatırlayamadım ama oyuncağı gayet iyi hatırlıyorum:) bende de vardı

  YanıtlayınSil
 19. En üstteki oyuncaktan benim vardı, Solo Test, hala da duruyor. Çınar da oynayacak :)

  YanıtlayınSil