20 Ocak 2011 Perşembe

Hayat - Masal gibi


Ayşe Kulin'in yeni kitapları çıkmış, Lolipu'nun yazısında görünce sipariş vermiştim. dün başladım okumaya, yarılandı bile. Ayşe Kulin'i severim, hayat hikayeleri okumayı severim e bir de bunca akıcı olunca su gibi gidiyor..

kitap güzel de, beni asıl etkileyen Ankara'nın o yıllardaki hali.. Aynı şey Sevgi Soysal'ın "Yenişehirde Bir Öğle Vakti" kitabını okurken de olmuştu. o günleri ve yaşamı hayal edip şaşırmak, masal gibi geliyor şimdi anlatılanlar..

40'lı yılların sonu, şimdiki Soysal Han'ın yerinde o zamanlar Soysal Apartmanı varmış, Kızılay Meydanı'nın sahiden meydan olduğu zamanlar.. dairelerinin penceresinden, Kızılay Meydanı'nın yukardaki halinin görüldüğü zamanlar..

ilkokul birinci sınıftaki iki çocuğun evlerinden çıkıp, o zamanın Kızılay'ında Ted Koleji'ne doğru gidişi, Karanfil Sokak'ta oyun oynamaları.. o günleri, o sokakları görmeyi çok isterdim.

görmek istediğim zamanlardan biri de, İzmir Alsancak'ta, Rum evlerinin bulunduğu dar sokaklarda yaşamın olduğu vakitlerdir. ordan geçerken, komşuluğu, günlük hayatı hayal ederim hep..


dün ben kitabı okuyup bunları düşünürken, Leylak Dalı da eski Ulus'la ilgili bi yazı yazmış, okumanızı öneririm..

9 yorum:

 1. nasıl? çok güzel di mi kitap. Gerçekten bir Ankaralı olarak o zamanları hayal etmek güzel. Ben de hep o zamanlarda yaşamayı hayal ederdim. Kavaklıderede hala duruyor sanırım, yanılmıyorsam Kavaklıdere Şaraaplarının sahiplerinin bir evi vardır. O ev de yaşıyor olamayı çok isterdim:)))

  YanıtlayınSil
 2. çok güzel gerçekten, gözümü kırpmadan devam ediyorum desem yeri:)

  YanıtlayınSil
 3. Ben de Ayşe Kulin'i çok seviyorum. Ve bihaberdim bu kitaplardan. Seni okudugum iyi oldu :)

  YanıtlayınSil
 4. ÇOK GÜZELDEĞİL Mİ.BEN ŞİMDİ NAZLI ERAY IN SON KİTABINI SİPARİŞ ETTİM ODA GÜZELMİŞ.

  YanıtlayınSil
 5. onu da okumadım henüz Ninecim, sıraya alayım:)

  YanıtlayınSil
 6. Ben de tam sana Leylak Dalı'nı oku diyecektim ama okumuşsun. 40'lı yılları bilmem ama 60'lı yıllar da çok tenha ve güzeldi:)

  YanıtlayınSil
 7. Bende çok beğenirim Ayşe Kulin'i iyi oldu haber verdiğin eminim çok güzeldir:)))

  YanıtlayınSil
 8. Sevgi Soysal'ın "Yenişehir'de Bir Öğle Vakti" eserini ben de okumuştum ve hala o havasından kurtulamam :)

  YanıtlayınSil
 9. Ayşe KULİN'in son kitaplarını ben de bitirdim.aynı duyguları hissetmişiz.Ankaralı olup da ankarayı o yıllarda hayal etmemizi sağladığı için de çok keyif alıyorum okumaktan Ayşe Kulin i.mesela ilk ben 1997 yılında Adı Aylin'i okuduğumda çok etkilenmiştim Aylin'in dramatik hayatını ve Ankara'ya ait izleri anlatırken.Ve yıllar geçti hala kitabta yazılanları hatırlıyorum ve her bir sokağını gözümün önüne getirebiliyorum bunca zaman geçmesine rağmen.sevgiler.

  YanıtlayınSil