14 Şubat 2011 Pazartesi

çizim masası şeklinde kapı süsü / pano


bir çizim masası üzerinde ne tür ıvır zıvırlar olur?
T cetveli olmazsa olmaz, 45'lik ve 30'luk gönyeler, düz cetvel, kalemler, rulo yapılmış eski çizimler, merdiven yahut kapı, pencere detayları, karalanmış sonra beğenilmeyip atılmış eskizler, arada kafa dağıtmak için açılıp bakılacak yapı ve tasarım dergileri, illaki koca bir adet selobant ve masanın muhtelif yerlerine yapışmış bant artıkları..

aslında masa eğimli durduğu için bunların bir kısmı bu masanın üzerinde durmaz, odanın çeşitli yerlerine dağılmış durumdadır ama kapı süsü/pano olacak bir çalışmada görünmelerinin hiçbir sakıncası yoktur dimi:))

aklıma gelen tüm detayları eklemeye gayret ettim.
tabanı ahşaptan kesip beyaza boyadım, tüm cetvelleri asetattan kesip asetat kalemiyle çizgilerini çizdim. proje çizimlerini uygun boyutlara ayarlayıp çıktılarını aldım. kalemleri kürdandan yapıp keçeli kalemle boyadım.

ölçeği, gerçek ölçülerinin 10 defa küçültülmüş halidir.

masada saydıklarım arasında bant rulosu eksik ama, üzerinde çalışılan proje kağıdının köşelerine bakarsanız minik bantlar var orjinaline uygun olarak. çizim yaparken kağıdın gergin olması ve kaymaması lazım:))

duvara ya da kapıya asılacağı için bütün parçalar yerlerine sabitlendi, askısı da arkasına gizlendi.
diğer kapı süslerini görmek isterseniz buradalar


ben de ekşisözlükte Behzat Ç. yorumlarını okuyup geleyim. her pazar Erdal Beşikçioğlu'nu hayranlıkla izleyip bir de ardından ekşideki yazılanları okuyorum, pek keyifli oluyor:))

10 yorum:

 1. Dün Behzat Ç. ye gülmekten öldüm. Koca Angaralılar gittiler İstanbul'a ne ıslak hamburgerden haberleri var ne kaşarlı dürümden:)))
  Hele o Belediye Sarayı'nı yıkma sahnesinde koptum ya:))
  Serguncum yazını okumadan direk resimlere odaklanmışım, habire kafa patlatıyorum Tasarım dergisi cetvelden küçük nasıl olabilir diye, Allahtan okumakta gecikmedim de ne olduğunu anladım:)) Ben de Behzat Ç'dekilerden kalmam yani:))9

  YanıtlayınSil
 2. Çok gerçekçi. bayılıyorum yaptığınız kapı süslerine

  YanıtlayınSil
 3. Seloteyp eksik derken kalemtraşla silgi olmadığını farkettim, yere mi düştü yoksa onlar yoksa hiç cizdiklerini silmez mi mimarlar:))Ellerine sağlık çok güzel olmuş serguncuğum.

  YanıtlayınSil
 4. Leylak Dalı; ben de dünkü bölümü çok sevmiştim:)

  Elifinelizi; teşekkür ediyorum

  Fiamma; kalemtraş olmaz genelde, kurşun kalem olarak uçlu kalem ya da portmin kullanılır, ya da rapidoyla çizilir.
  rapido jiletle kazınır, kurşun kalemle çizilenler de kalem şeklindeki silgilerle silinir daha ince silebilmek için. gerçi artık herşey bilgisayarla çiziliyor ya bakma ben öğrenci masası yaptım:))

  YanıtlayınSil
 5. yaaa bu da çok güzel olmuuuuş:))

  YanıtlayınSil
 6. Çook güzel olmuş ellerine sağlık.. Öğrenciliğimi özledim ben de..

  YanıtlayınSil
 7. teşekkür ederiim:)

  lal; ben pek özlemiyorum ya, proje yetiştirme ve jüri önüne çıkma stresi yaşlandırdı beni:)

  YanıtlayınSil
 8. Yaptıklarını ilgiyle takip ediyordum ama bu tam anlamıyla şahane olmuş. Beni de seneler öncesine, 1 mm arayla diagonal çizgiler çizmeye çalıştığım bitmek bilmeyen gecelere götürdü.
  Ben o kadar bilgisizdim ki, ilk çizim dersinde T cetvelini masaya dik koymuştum :-) Ama dediğin gibi artık ne T cetveli kaldı ne de gönye. Varsa yoksa bilgisayar!..

  YanıtlayınSil
 9. Sergüün bunu çok beğendim ya, pasajında göremedim ama :/:/ böyle tam benlik olmuş bu, tam hediyelik ama ama :/

  YanıtlayınSil