14 Kasım 2012 Çarşamba

+6


Ege paşa 6,5 aylık oldu.
-hala totosunu kaldırıp sağına soluna dönmeye yeltenmiyor tembel.
-artık yatar pozisyonda olmaktan çok sıkılıyor, ya oturacak ya da kucakta gezinirken etrafı inceleyecek.
-kitaplığa bakmaya bayılıyor. sanırım renkli dizi dizi kitaplar ilgisini çekiyor. her defasında çok heyecanlanıyor.
-destekli oturabiliyor, bazen desteksiz oturma denemelerinde başarılı oluyor.
-son zamanlarda diş midir, huysuzluk mudur bilemedim ama gece zırt pırt uyanıyor. dün gece lütfedip yalnızca 2 kez kalktı, kendimi uykusunu almış ve dinç hissediyorum:)
-dilini damağına sürterek vırk vırk ses çıkarıyor, nerden öğrendi bilmiyorum:)
-yan yatırıp poposunu pış pışlayınca ya da kucakta aynı şekilde pış pış yapınca uyuyor.
-babasına bayılıyor, işten geldiğinde koridordan odaya doğru seslenerek yürüyünce hemen sese dikkat kesiliyor. karşısında görünce de çok seviniyor. babasının şaklabanlıklarına kahkahalarla gülüyor ama bende aynı şey sökmüyor. alt değiştir, yedir içir, oynat derken fazla yüz göz olduk heralde:))
-şarkı söylememi seviyor, gülümseyerek dinliyor
-oyuncaklarıyla daha bilinçli oynamaya başladı sanki. sadece yalamaya çalışmıyor artık. ama önce illaki tadına bakıyor sonra oynamaya başlıyor:)
-ek gıdalara da başladık artık:

ek gıda da 3 gün kuralına dikkat ediyorum,
verdiğim yeni gıdayı 3 gün deniyorum alerji yapıp yapmadığını kontrol ediyorum.
meyve suları ile başlamıştık.
elma, armut ve havuç suyu içiyor. kabız olduğu günlerde kayısı suyu veriyorum, işe yarıyor.

sonra buna yoğurt eklendi. küçük kavanoza kendim mayalıyorum yiyebildiği kadar yiyor. bazen içine tahıl karışımı ilave ediyorum.
yoğurdu sütaş babymixten mayalamayı denedim ama sünen garip bir yoğurt elde ettim, vazgeçtim ben de, eski usüle döndüm.

ve birkaç gündür de sebze karışımlarına başladık. havuç/patates/kabak/arpacık soğanı/çok az pirinç gibi.. hepsini buharda pişiririp kaynayan sudan da biraz ilave ederek eziyorum. biraz da zeytinyağı ekleyerek yediriyorum.

bazen kolayca yiyor, bazen havasında olmuyor, bazen şarkı söylüyorum yedirirken..  ama farkettim ki eline silikon kaşığı verince daha kolay yiyor. kendi kendine yediğini sanıyor heralde yavrum:)) sonra kaşı gözü batıyor ama eğitim eğitimdir, öğrenecek nasılsa:)

9 yorum:

 1. aman olsun varsın kaldırmasın takılsın oyle...ben bıle o karısımlardan yıyorum cok lezzetlı :)

  YanıtlayınSil
 2. ben yiyemiyorum ya, tatsız tuzsuz:)

  YanıtlayınSil
 3. Maşallah Ege'ye, afiyetler olsun ayrıca. Ben dört gözle bizimle aynı yemekleri yiyebilecekleri günü bekliyorum:)Yoğurt için naçizane bir önerim olacak. Ben de günlük mayalıyorum. Mayalama için bir keresinde tesadüfen Pınar'ın organik yoğurdunu kullandım ve çok güzel oldu.Yoğurdu aoç günlük sütle mayalıyorum paşabahçenin minik yuvarlak kahvaltılıklarına(plastik kapakları olan birşey çok pratik). Sonra bu kabı içi sıcak su dolu başka bir kapaklı kaba koyup geceden sabah bekletip sabah buzdolabına atıyorum, sonuç taş gibi çok leziz bir yoğurt. Yöntemi ve malzemeleri deneyebilirsiniz mevcuttan memnun değilseniz;)

  YanıtlayınSil
 4. örgüçantam teşekkürler:)

  anne adayı: ben de aoç günlük sütle mayalıyorum. internette babymix ile yapıldığını okuyunca denemiştim ama olmadı, sündü. ben de ev yoğurdumla mayalıyorum küçük cam kavanozlara. taş gibi olmuyor ama idare ediyoruz:)

  bu arada ara ara baktım ama blog aktif değil galiba artık, ya da başka bir yerden mi devam? izlemek isterim

  YanıtlayınSil
 5. Selda,yoğurttan memnunsanız ve Ege de severek yiyorsa elbet taş gibi olmasına gerek yok:)) Benim ilk denemelerim çok başarısızdı önce küçük kavanozda ısı ayarını tutturamadım, bazısı cıvık cıvık kaldı bazıları da kesildi. O nedenle son yaptıklarım kabın içinde oraya buraya sallanmayınca çok mutlu oldum, o haliyle bana göre de taş gibi oldu, yoksa bir çömlek yoğurdu gibi de taş değil yani:))
  Blog maalesef öylece ortada kaldı, bir kere ipin ucunu kaçırınca yazmam oldum ama bu hafta aklımda bir gelip toparlamaya çalışacağım, aslında paylaşacak şey çok ama oraya ayırabildiğim vakit neredeyse yok:( Olan vakti de diğer blogları takip edebilmek için harcıyorum. Bundan sonra daha pratik bir anne olmaya çalışacağım;)

  YanıtlayınSil
 6. ben de çok aktif olamasamda aklımda hep.küçük beyle ilgilen, evle igilen, araştırma yap, oku derken akşam oluveriyor

  YanıtlayınSil
 7. Maşallah, şimdiden yemeğini de yemeğe çalışıyor (en azından sanıyor), kitap da okuyor, adam olacak çocuk. :)

  YanıtlayınSil
 8. İyice tatlanmış bu kerata:))

  YanıtlayınSil