21 Şubat 2013 Perşembe

Ege'nin kitapları 1


Ege'nin ilk kitabı bez kitaptı yazmıştım daha evvel.
9,5 aylık oldu hala onunla oynamayı seviyor..

kitaplara ilgisi olsun, tanısın diye bol bol kitap alıyorum ona. hem kitaptaki resimlere bakarak bişeyler uydurmak daha kolayıma geliyor. yoksa konuş konuş tıkanıyorum bi yerden sonra.

şöyle bi kitaplarını yazayım istedim. zira ben kitap seçerken pek çok blog sayfasından faydalanıyorum. kimisini de hoşuma gittiği için aldım. belki kitap seçecek başkalarına faydalı olur..

bez kitaptan sonraki kitapları tek resimli minik sözcük kitaplarıydı. bunlar tam ellerine göre minicik, net yayınlarının kitapları. fotoğrafta en üstte ikisi sünger gibi bi malzemeden yapılmış. hem dişlemesi kolay hem de sayfa çevirmesi. her bir kitabı dönem dönem çıkarıyorum o yüzden ilgisini hala koruyor bunlara karşı. her sayfadaki nesneyi göstererek anlatıyorum, biraz uzun kalırsam sayfada elimi itiyor sayfayı çevireyim diye:)

bir de babası alıştırdı, yemeğinin sonlarına doğru sıkılır da yemek istemezse bu kitaplardan birini açıyoruz, resimlere bakarken yiyor yemeğini.


kitapları arasında en sevdikleri bu ikisi, hareketli kitaplar. 
her sayfasında hareket eden bir kısım var orayı takip etmeyi çok seviyor. iş bankası yayınlarından çıkmış. serinin daha pek çok kitabı var ama biz şimdilik iki tanesini aldık. .
park kitabı hareketli oyuncaklardan daha  keyifli, hareket eden parçaları daha çok ilgisini çekiyor.


kitabın iç sayfaları böyle:

 bir tane de dokun hisset kitabımız var. bu kitabı pek sevmiyor. yani sayfalarını şöyle bir tur geziyor sonra sıkılıyor. oysa diğer kitaplara başa döne döne defalarca bakıyoruz.


toplam 5 sayfası var zaten, sanırım resimler de çok renkli olmayınca beğenmedi.

 alttaki kitaplardan sağdaki mutlu bebek favorileri arasında. kapağında bir aynası var, iç sayfalarında da mutlu, üzgün, somurtkan ve heyecanlı bebek resimleri. her resmin altında ikinci bir bölmede neden mutlu olduğuyla ilgili başka bir resim..

heyecanlı ve mutlu bebek resimlerini görünce çığlık atıyor.


 şekiller kitabının renkli sayfalarına bakıyoruz sadece. bir de en sonunda süngerden şekiller var. onları dişlemeyi seviyor


bunlar da 50 kuruşa, 1 liraya aldığım ince masal kitapları. resimleri Ege için karışık şimdilik. hikayesini okumaya çalıştığımda dinlemeye tahammülü de yok. sırf dişlesin, sağına soluna baksın, evirip çevirsin diye eline veriyorum. bir iki tanesi telef oldu zaten.
bazen de eğer sakin günündeyse bir resme odaklanıp bakıyor. o zaman basit cümlelerle anlatıyorum. "aa burda ayı varmış, aa burası ne kadar yeşilmiş" gibive elbette evdeki eski dergiler. resim bakmak, yırtmak, kemirmek için idealler:)bu arada, kalın karton sayfalar sayesinde de sayfa çevirmeyi öğrendi küçük bey:)


10 yorum:

 1. ne de tatlı bakıyor maşallah. biz de kitapseveriz bence dışarı çıkarken en iyi oyalayacak şeyler kitaplar oluyor. evde de sürekli okuyoruz bu aralar tv ünitesinin üzerine dizdim kitaplarını kendisi alıp bakıyor okuyor falan çok seviyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. benimki daha totosunu kaldıramadığı için kendi alma durumlarına geçemedik henüz:)) ama dışarı çıkarken ben de mutlaka çantama küçük kitaplarından birini alırım

   Sil
 2. allahım o kitaba bakış nedirr... yerim onu çok öperim..
  off oğumu özledim valla..(ben işteyim o evde annemle de :( ) benim bıdık da alıyor eline çeviriyor çeviriyor bıdı bıdı okuyor güya...
  umarım kitapkurdu olur eşimle çok istiyoruz kitap sevmesini..
  ana ben bez kitap falan pek alamadım.. alıcam inşallah

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. benim de günlerim azalıyor gittikçe, işe hiç başlamak istemiyorum ama :)

   Sil
 3. maşallah kuzuya.. büyüyüncede bol bol okur inşallahhh

  YanıtlayınSil
 4. bebek profesor ege bey. o ne dikkat oyle sanki makale cevirisi yapiyor, ciddiyetini yerim senin. bizde de ezberlenmis bir kac masal kitabivar ama en sevdigi "Pitipüs" yani Sara Şahinkanat'ın "Üç Kedi Bir Dilek" kitabı. birlikte yatip birlikte kalkiyorlar. hepsini kalemle cizdi bir bunu ellemedi, derin bir askla baglilar birbirlerine :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hehe sorma bazen yaptığı şeye çok odaklanıyor, aha diyoruz birazdan atomu parçalayacak:)
   dün gibi Asya'nın doğduğunu yazışın, büyüdü de kitap seviyor cimcime:)
   oyy zaman ne çabuk geçiyor:)

   Sil
 5. baya bildiğin okuyor meleğim yaa..Bu minik kitapların birkaçı bendede var ..Şu hayvanların olduğu kitapda çok güzelmiş temin etsem Yiğitte çok sever eminim..Allah bağışlasın Ege çok şirin

  YanıtlayınSil
 6. gezinirken gördüm şimdi büyümüştür..ama bu fotolar çoook tatlı maaşallah

  YanıtlayınSil