10 Mayıs 2013 Cuma

parmak boya yapımı


internette parmak boya yapımıyla ilgili nişastalı tarifler mevcut. renklendirmek içinse gıda boyası ekleniyor içine. benim üye olduğum bir mail grubunda renk vermesi için reçel, domates suyu gibi gıdaların direk kullanılabileceği önerisi getirilmişti. ben de denemek istedim.

pirinç unu ve suyla akışkan kıvamlı bir muhallebi pişirdim, içine de vişne reçeli ekleyerek kırmızıya yakın bir renk elde ettim. soldaki kase ise nar ekşisi eklenmiş hali:) o an elimin altındaydı ekleyiverdim:)

renk alternatifi olarak turuncu için havuç suyu, kahverengi için kakao veya kahve, yeşil için otlar kullanılabilir. ama reçel kullanmak iyi bir fikir değilmiş bunu görmüş olduk. heryer yapış yapış oldu:)


 balkonda yaptık ilk denemelerimizi. Ege'ye çok farklı geldi tabi. biraz oynadıktan sonra parmaklarını yalamak geldi aklına reçelli olanı çok beğendi ama nar ekşiliye yüz vermedi:)

yalnız minderlerin üzerine örtü sermemekle hata etmişim. sandım ki uslu uslu sadece yer sofrasının üzerinde kalacak oyun. ama yanılmışım elbette, boyama bittikten sonra bir de kılıf yıkama işi çıktı bana.


bu tür aktiviteler için yer sofrası kullanma fikrini bebekli blogların birinde görmüştüm. ben de annemlerdeki kullanılmayan sofrayı getirdim.

ne zaman normal kalemlerle boyama filan yapabileceğiz bilmiyorum ama geçen gün eline pastel boya verdim. bir tane de ben alıp gösterdim nasıl çizildiğini. bizimki direk ağzına götürüp ısırmaya çalıştı. kaldırdım ben de şimdilik..

2 yorum:

  1. gıda boyası ve mısır nişastası ile denemiştim, iyi olmuştu, havuç suyu ve yeşillikler de iyi bir alternatif olabilir. denemek lazım.

    YanıtlayınSil
  2. E sanatçı annenin oğlu böyle olur ne de marifetli bastırıyor kağıtlara öyle... Büyümüş de resim yaparmış kuzucuk... Maaşallah Allah' a emanet.
    :))

    YanıtlayınSil